Charakterystyka odciągów łańcuchowych

By sprawnie, szybko i bezpiecznie przewozić towary, konieczne jest stosowanie odpowiednich narzędzi. Kluczowe w tym przypadku stają się tzw. odciągi od swego kształtu i właściwości zwane często łańcuchowymi.  Dzięki nim można szybko i bez obaw o uszkodzenia przemieścić określony towar czy materiał. Jeśli chodzi o typy odciągów zaznaczyć warto, że wyróżnić można te jednoczęściowe i dwuczęściowe.

Budowa i zastosowanie odciągów łańcuchowych 

Odciągi łańcuchoweOdciągi łańcuchowe zamiennie znane też są jako łańcuchy mocujące czy napinacze łańcuchowe. Składają się one przede wszystkim z dwóch komponentów: stalowego łańcucha ogniwowego oraz elementu łączącego, czyli haka(haków w przypadku większych rozmiarów odciągu). Odciągi łańcuchowe posiadają odpowiednie parametry, takie jak wymiary (długość, szerokość), zdolność mocowania(siła, której należy użyć w stosunku do określonej masy, by zamocować ładunek do odciągu) czy minimalna siła zrywająca(ładunek z odciągu). Przyjmując kryterium ogólne odciągi łańcuchowe podzielić można na jednoczęściowe oraz dwuczęściowe. Co istotne, im większy jest ładunek, tym znaczniejsze gabaryty powinien mieć odciąg. Zaznaczyć należy, iż biorąc pod uwagę odciągi łańcuchowe jednoczęściowe, łańcuch stanowi w nich wraz z napinaczem. Fakt ten zdecydowanie odróżnia je od tych dwuczęściowych, gdzie łańcuch funkcjonuje całkowicie oddzielnie. Drugą fundamentalną rozbieżnością, jaka dzieli obydwa wymienione odciągi łańcuchowe, jednoczęściowy i dwuczęściowy, staje się liczba zamontowanych przy nich haków. Pierwszy z modeli posiada jeden, kolejny, ze względu na większe gabaryty potencjalnie przewożonych ładunków, dwa Przy czym .stanowczo podkreślić trzeba, iż  powszechnie stosowane reguły użytkowania, jeśli chodzi o odciągi łańcuchowe okazują się dość restrykcyjne.

 To znaczy, że montując dany ładunek do odciągu spełnić należy uprzednio szereg wymagań.Nadmienić warto, że branżami w których najczęściej wykorzystywane  są odciągi łańcuchowe, to motoryzacja (transport samochodów, części zamiennych do nich) i budownictwo(przewożenie materiałów budowlanych, a także potrzebnych do ich obróbki i instalacji specjalistycznych narzędzi).