Czym jest prawo karne?

Znajomość prawa jest bardzo istotna, zwłaszcza jeśli prowadzimy biznes lub jesteśmy w jakiś sposób osobami publicznymi. Jednak jak wskazuje wiele statystyk, wielu osób tego prawa nie zna. W szkole nie ma przedmiotów, które by jakoś zgłębiały tę dziedzinę. Dlatego też uczniowie często czym jest prawo karne a czym cywilne, chociaż wydawałoby się, że to podstawa. Więcej na ten temat w tekście poniżej.

Kilka słów o prawie karnym

prawo karne w niemczechJak już wspomniano, wiedza ludzi na temat prawa, w szczególności osób młodych, nie jest zbyt duża. Większość wie tyle, ile nauczyły ich życiowe doświadczenia i konieczny kontakt ze wszelkiej maści prawnikami i radami prawnymi, do których oczywiście trzeba się udać w przypadku swojej niewiedzy. Odpowiedzmy sobie wiec może na kilka zasadniczych pytań dotyczących dziedziny prawa. Pierwsze z nich to oczywiście rozróżnienie prawa cywilnego od karnego? Może wydaje się to dość zaskakujące i niemożliwe, jednak wiele osób nie wie, czym zajmują się te prawa. Co więcej, wiele osób nie wie, że prawo karne w Polsce jest inne niż prawo karne w Niemczech czy w Wielkiej Brytanii. A prawo karne to oczywiście pewien zespół praw regulujących konsekwencje popełnienia takich czynów, jak morderstwo czy porwanie. Prawo cywilne natomiast dotyczy codziennego życia obywateli i reguluje takie gałęzie prawa, jak prawo rodzinne, własności intelektualnej czy też prawo handlowe.

Informacji na temat prawa może być naprawdę wiele, nic więc dziwnego, że podstawowe studia prawne trwają pięć lat, w ciągu których studenci mają czas na przyswojenie podstawowej wiedzy. Na liście ich przedmiotów znajduje się nie tylko prawo karne, prawo cywilne czy też prawo autorskie, lecz wiele, wiele innych. Jednak przeciętny obywatel również podstawową wiedzę na temat praw powinien mieć.