Dlaczego DVD wyparło z rynku starsze nośniki?

 

Płyty DVD są obecne na naszym rynku od wielu lat. Jednak nie każdy pamięta o tym, że wyparły one z rynku starsze formaty, na których był zapisywany obraz i dźwięk. Były to przede wszystkim kasety VHS, które cieszyły się popularnością jeszcze w latach 90. Płyty DVD mają wiele cech, które świadczą o ich niekwestionowanej przewadze nad nośnikami kasetowymi. Jakie to cechy i dlaczego płyta DVD jest tak popularna?

Przewaga płyt DVD nad formatem VHS

tłoczenie płyt dvdPłyta DVD posiada przede wszystkim zapisany obraz i dźwięk w dużo lepszej jakości. Obraz może być dużo lepszy niż na starszych nośnikach, co wpływa na to, że filmy czy koncerty ogląda się dużo przyjemniej. Tłoczenie płyt DVD powoduje także, że możliwe staje się wyprodukowanie płyty, która nie bezie się niszczyła podczas odtwarzania. Ten odwieczny problem formatu VHS został wyeliminowany głównie dlatego, że płyty są odtwarzane przez laser, które nie potrzebuje mechanicznego kontaktu z płytą. W wielu wypadkach mamy także do czynienia z formatami, które są doskonałymi nośnikami, nadającymi się do odtwarzania obrazu wysokiej rozdzielczości (np. bluray). Płyty DVD niemal od razu zdobyły masową popularność, co wiązało się z tym, że powstało wiele tłoczni, które mogły świadczyć usługi tłoczenia oficjalnych wydawnictw, ale także prywatnych płyt, używanych tylko i wyłącznie w zamkniętym gronie osób.

Popularność płyty DVD jest tak duża, wiele zespołów muzycznych oraz wytwórni płytowych chce, aby na tym krążku wydawane były zapisy z koncertów w wysokiej jakości. Płyta DVD nadaje się do tego idealnie, a jej kompaktowe wymiary sprawiają, że odtwarzanie muzyki i obrazu jest niezwykle szybkie i wygodne. Wiele płyt DVD może być odtwarzanych nieskończoną ilość razy, bez uszczerbku na jakości zapisanego materiału.