Działanie koła zębatego

koło zębate

Każdy z nas nawet dziecko z przedszkola odpowiedziałoby na pytanie: Jak rozpoznać, że koła się ruszają? Na to pytanie jest bardzo prosta odpowiedz: Kola się ruszają, gdy się obracają.

Koło zębate potwierdza zasady fizyki

koło zębateTak to prawda. Jednak na odpowiedz: Dlaczego koła samochodowe się ruszają? Mielibyśmy problem. Może niektórzy z was odpowiedzieliby prawidłowo na to pytanie ale nieliczni. Z pewnością byli by to mechanicy samochodowi lub pasjonaci zasad fizyki. Podobny problem mielibyśmy, gdyby słowo koła samochodowe zastąpić słowem koło pasowe lub koła zębate.
Mógłby być to nawet większy problem na udzielenie prawidłowej odpowiedzi. Ale właśnie dzisiaj odstawimy na bok koła pasowe i zajmiemy się odpowiedzią na pytanie: Dlaczego koła zębate się poruszają? Koła są elementem przekładni zębatej, dlatego tych w tej przekładni koła zębate są zdolne do ruchu. Ruch koła zębatego nazywamy zazębianiem się, ten ruch polega na tym, że koła zębate naprzemiennie się stykają wrębami oraz zębami, dlatego do tego celu potrzebujemy dwa koła zębate o tych samych wymiarach zębów oraz wrębów. Solidne koło zębate to minimalna ilość, jaką musimy spełnić, aby zazębianie było możliwe. Zazębianie kojarzy się bardzo z zasadami fizyki. Jest to bardzo trudne zagadnienie, które będzie ciężko zrozumieć osobą, które nigdy nie miały styczności z zasadami fizyki.

Ale mimo wszystko warto zapoznać się z podstawowym prawem zazębienia, które mówi o warunkach jakie muszą spełniać zarysy zębów, aby zapewnić stałość przełożenia kinematycznego kół, które współpracują ze sobą.