Dziecięcy układ nerwowy, czyli o integracji sensorycznej

Zdrowie dziecka jest priorytetem dla rodziców, dlatego każda mama i każdy tata bacznie obserwują swoich malców i reagują w momencie, kiedy harmonijny wzrost ich brzdąca może być w jakikolwiek sposób zakłócony. Kłopoty z dziecięcym zdrowiem mogą przybierać różnorodną formę i postać. Jednym z ich przejawów jest niewłaściwy odbiór bodźców zewnętrznych.

Malcy i ich integracja sensoryczna

Czasamiintegracja sensoryczna rzeszów zdarza się, że dzieci wydają się być nadwrażliwe na niektóre bodźce lub, dla odmiany, potrzebują większej stymulacji. W pierwszym przypadku problem objawia się lękiem przed przytulaniem, niechęcią do kontaktu z konkretnymi tkaninami, wyborem określonych potraw, unikaniem różnego rodzaju podłoża podczas chodzenia, w drugim – poszukiwaniem sytuacji, które umożliwiają nasilony rodzaj ruchu, wkładaniem rzeczy do buzi, popychaniem, hałasowaniem, ciągłym huślaniem się i wierceniem. Malcy, którzy nie opanowali właściwego odbioru bodźców zewnętrznych, mogą mieć kłopot z przetwarzaniem innych impulsów nerwowych, osłabioną zdolność skupiania się – a przez to problemy w szkole. Posiadającym tego typu problem może pomóc jedynie odpowiedni trening przeprowadzony przez terapeutę. Integracja sensoryczna Rzeszów na przykład oferuje znakomite przygotowanie specjalistów do pracy z dziećmi. Oprócz adekwatnego zestawu przyrządów stymulujących oraz ćwiczeń malec, a także rodzić otrzymują w gabinetach gabinetach terapeutycznych odpowiednią motywację do pracy i wsparcie.

Praca nad integracją sensoryczną obejmuje często okres wielu długich miesięcy. Jej efekty są jednak potrzebne i warte wysiłku. Lepsze opanowanie przetwarzania bodźców zewnętrznych zwiększa nie tylko komfort codziennego życia dziecka i rozwiązuje codzienne problemy związane np. z jedzeniem czy ubieraniem się, lecz także znacznie poprawia koordynację ruchową i całą psychofizyczną sprawność.