Jak korzystnie sprzedać dom i nie płacić podatku?

Jeżeli w przeciągu ostatnich 5 lat kupiłeś dom lub mieszkanie i w tym czasie chciałbyś je sprzedać, to zgodnie z obowiązującymi przepisami będziesz musiał odprowadzić tzw. podatek od wzbogacenia się wysokości 19%. Czy da się uniknąć opłat dla „fiskusa”? W kolejnym akapicie dowiesz się, jakie przepisy umożliwiają zwolnienie z podatku i pozwalają skorzystać z ulgi mieszkaniowej. Jeżeli przymierzasz się do sprzedaży nieruchomości koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Sprzedaż nowej nieruchomości w praktyce

dom na sprzedaż pomorskieZdecydowanie najważniejszym punktem, na który warto zwrócić tutaj uwagę jest fakt, że „podatek belki” zapłacimy od kwoty, którą zyskamy na transakcji, co najprościej będzie omówić na przykładzie. Załóżmy że w ostatnim czasie trafiłeś na ciekawą okazję w Internecie – dom na sprzedaż pomorskie o wartości 200 000 złotych, który postanowiłeś kupić. Później przeprowadziłeś generalny remont kuchni, wymienione zostały podłogi, okna i inne elementy trwałe. Dzięki temu wartość zakupionej przez Ciebie nieruchomości wzrosła do kwoty 280 000 zł. W związku z powyższym podatek odprowadzisz od różnicy ceny, za którą sprzedasz mieszkanie, a ceną jego nabycia. W tym przypadku jest to 80 000 zł, więc kwota podatki, jaką odprowadzisz do urzędu skarbowego to 15 200zł. Właściwym formularzem, który powinieneś złożyć w US jest PIT- 39 i powinien on trafić do właściwej placówki najpóźniej 30 kwietnia roku kalendarzowego następującego po roku obrachunkowym, w którym nastąpiła sprzedaż nieruchomości.

Jeżeli natomiast środki finansowe uzyskane na drodze transakcji zamierzasz przeznaczyć na cel mieszkaniowy, będziesz mógł skorzystać ze zwolnienia podatkowego. Aby skorzystać z ulgi mieszkaniowej cały proces będziesz musiał udokumentować. Pieniądze ze sprzedaży nieruchomości możesz przeznaczyć na zakup domu lub mieszkania, działki budowlanej oraz pokrycie wydatków związanych z remontem lub restrukturyzacją nabytej nieruchomości.