Jakie wybrać strzemiona jeździeckie?

Odpowiedni sprzęt stosowany podczas jazdy konnej wpływa nie tylko na komfort i satysfakcję z jazdy, ale ma również istotne znaczenie w trakcie nauki jazdy lub w przypadku startowania w zawodach bądź konkursach jeździeckich. Do jednej z najważniejszych akcesoriów jeździeckich należą strzemiona. To one zapewniają prawidłową stabilizację jeźdźca i wpływają na bezpieczną, wygodną jazdę.

Jak dopasować strzemiona jeździeckie?

strzemiona do jazdy konnejPodczas wyboru strzemion do jazdy konnej, powinno zwrócić się szczególną uwagę na doświadczenie jeźdźca. Jeżeli osoba siedząca w siodle dopiero rozpoczyna swoją przygodę z tego typu sporem, należałoby zaznaczyć bardzo często popełniane błędy przez początkujących przy wybieraniu strzemion. Wiele osób wybiera tańsze produkty, gdyż chcą się przekonać, czy ten sport im się spodoba. To zrozumiałe myślenie, jednak nieodpowiedzialne – tańsze, a przy tym gorszej jakości produkty, mogą bardzo szybko się zniszczyć w trakcie jazdy, co może wywołać spore zagrożenie zdrowia, a nawet życia. Strzemiona do jazdy konnej powinny pochodzić z zaufanych źródeł, od renomowanych producentów. Błędem jest również skracanie strzemion, gdyż ruchy nóg są wówczas za bardzo ograniczone, co przekłada się na brak możliwości wydawania koniu poleceń łydkami i kolanami. Nie można też za bardzo opuszczać strzemion, gdyż podczas jazdy noga może się wysuwać, a jeździec nie zachowa właściwej stabilizacji.

W trosce o bezpieczeństwo zarówno jeźdźca, jak i konia, nie należy wybierać strzemion, które zakończone są ostrymi krawędziami i wykończeniami. Co więcej, nie tylko osoby początkujące, ale również bardziej zaawansowani, powinny skupić się na wyborze strzemion, które wyposażone zostały w mechanizm otwierania się w momencie upadku. Tym sposobem noga nie utknie.