Ksiażka o masonerii

 

Historia ruchów wolnomularskich sięga średniowiecza. Z czasem organizacje cechowe, zrzeszające rzemieślników różnych profesji, przekształciły się w elitarne kluby dla bogaczy, szlachty i możnowładców. W szeregach masonów nie brakowało duchownych. Literatura dotycząca masonów wzbudza stale zainteresowanie. Książki poruszają wciąż nowe aspekty funkcjonowania masonerii.

Ciekawe książki dotyczące masonów

książki o masonachTematyka nieprzerwanie rozbudza ciekawość czytelników. W księgarniach możemy dostać dodruki klasycznych pozycji, które omawiają dzieje masonerii od początków po współczesność. Znajdziemy tłumaczenia książek z języka angielskiego, niemieckiego, francuskiego. Istnieją encyklopedie i leksykony symboli masońskich. Opisywane są obrzędy i życiorysy znanych masonów. Oprócz literatury naukowej, znaczna część publikacji ma charakter popularnonaukowy bądź beletrystyczny. Książki o masonach pojawiają się w stałej ofercie, dużo jest także nowości. W większych księgarniach całe działy poświęcone są tajemniczym sektom oraz masonom. Dziwne rytuały i zagadkowe obrzędy stały się kanwą niejednej powieści. Być może interesuje nas konkretny fragment ich działalności, np. związki z zakonem templariuszy, specyficzna architektura czy wpływ masonów na historię Polski. Liczne zagadnienia doczekały się wnikliwej analizy naukowej. Wciąż nieodkryte tajemnice masonów czekają, by ujrzeć światło dzienne.

W księgarniach nie brak książek o masonach i pokrewnych ruchach o charakterze parareligijnym. Popularne zagadnienia obejmują wpływ masonów na historie poszczególnych państw, walkę z kościołem, ewoluowanie struktury organizacyjnej i powstawanie nowych odmian tej organizacji. Autorzy próbują wniknąć w struktury tej organizacji, by przybliżyć je czytelnikom.