Listwy przypodłogowe do wysokich pomieszczeń

Cokoły przypodłogowe są zwykle niezbędnym elementem wykończenia wnętrza, zwłaszcza gdy ułożono w nich podłogi pływające, które wymagają pozostawienia szczelin dylatacyjnych. Szczeliny te wyglądają nieestetycznie i warto je zasłonić, stosując do tego celu właśnie cokoły. Od minimalistycznych ćwierćwałków, aż po wysokie, ozdobnie frezowane listwy.

Gdzie stosuje się szerokie listwy?

szerokie listwy przypodłogoweSporą popularnością cieszą się szerokie listwy, które doskonale pasują do wysokich pomieszczeń, szczególnie w kamienicach, a także do tych o dużej powierzchni. Warto po nie sięgnąć również wtedy, gdy zależy nam na zapewnieniu ścianie lepszej ochrony przed zabrudzeniem, na przykład w przedpokoju czy też pokoju dziecka. Szerokie listwy przypodłogowe mogą być zupełnie proste bądź też dekoracyjne, dlatego w łatwy sposób można je dopasować do każdego pomieszczenia. Listwy wykonuje się z różnych materiałów, takich jak drewno, MDF czy też tworzywa sztuczne, na przykład polyforce. Największą popularnością cieszą się dwa ostatnie typy, które są uniwersalne, trwałe i doskonale wyglądają, a przy tym są też tańsze niż listwy zrobione z drewna. Popularnym sposobem wykończenia listew, w tym i tych szerokich, jest pomalowanie ich lakierem półmatowym. Daje to najkorzystniejszy efekt, ponieważ na takich listwach mniej widać drobne uszkodzenia czy kurz, łatwiej też je utrzymać w czystości. Odpowiednio zabezpieczone listwy z MDF można stosować także w kuchni czy w łazience, te z tworzyw sztucznych są bardziej uniwersalne.

Listwy wykonane np. z polyforce nie nasiąkają wodą, a więc nie pęcznieją, nie odkształcają się i są też stosunkowo wytrzymałe. Warto więc rozważyć i ten rodzaj listew, gdy przychodzi pora na wybieranie materiałów do wykończenia wnętrza. Ze względu na nienasiąkliwość, sprawdzą się po generalnym remoncie czy w nowym budownictwie, gdzie otoczenie jeszcze oddaje wilgoć.