Maszyny tnące do tkanin

Obróbka tkanin przed rozpoczęciem procesu kształtowania ubrań składa się z wielu elementów. Jednym z nich jest ich odpowiednie docinania. Dlatego też tak ważne jest, aby w każdym przedsiębiorstwie zajmującym się produkcją odzieży znajdowały się odpowiednie urządzenia tnące. Wśród nich wymienić można wiele zróżnicowanych maszyn, które działają w odmienny sposób. Podstawowymi z nich są gilotyny, najbardziej skomplikowanymi natomiast plotery.

Maszynowe cięcie tkanin

systemy cięcia tkaninW zależności od tego, z jak dużym zakładem produkcja ubrań ma się do czynienia, różnią się też wykorzystywane w nich maszyny. Wśród nich zawsze znajdują się jednak skomplikowane systemy cięcia tkanin. Mogą one wykorzystywać w pełni zautomatyzowane linie lub pojedyncza manualnie obsługiwane elementy. Nic nie stoi na przeszkodzie, oby połącz ze sobą oba te systemy. Do najprostszych, a jednocześnie wyjątkowo często używanych urządzeń należą gilotyny. Posługują się one jednym ostrzem, w którym wybranym miejscu opuszcza się lub przeciąga po materiale. Każda z takich gilotyn może mieć zasilanie elektryczne lub być obsługiwana ręcznie. O wiele bardziej skomplikowanymi maszynami są tak zwane plotery. Tną one materiał, wykorzystując technikę laserową lub rozgrzany do wysokich temperatur kawałek przewodu. Obsługiwane są w pełni elektronicznie, dzięki wgranemu oprogramowaniu, które pozwala na zaimportowanie wymagań dotyczących konkretnego projektu. Ponadto przy pomocy ploterów wycinać można szczegółowe wzory.

Każdy zakład zajmujący się wyrabianiem odzieży wyposażony jest specjalistyczne maszyny i urządzenia. Do najczęściej wykorzystywanych z nich należą systemy tnące. Wśród nich wymienić można gilotyny i plotery. Te pierwsze wykorzystuje się do obcinania równych kawałków materiałów, podczas gdy drugie mogą wycinać w nim bardzo skomplikowane wzory. Wykorzystywane są zarówno w dużych, jak i małych przedsiębiorstwach.