Mechaniczna wentylacja pomieszczeń

Odpowiednia wentylacja domu zapewnia w nim zdrowe i świeże powietrze. Jest wiele rodzajów takiej wentylacji, które różnią się pomiędzy sobą zarówno pod względem konstrukcyjnym, jak i zasady działania. Trzeba tutaj postawić na wydajność całego układu i jego niezawodność. Najlepsza może się w tym przypadku okazać wentylacja mechaniczna.

Klimatyzatory kanałowe do wentylowania mechanicznego

klimatyzator kanałowy do wentylacji mechanicznejDawniej w niemal wszystkich domach stosowano wentylację grawitacyjną, która opierała się na istnieniu kanałów wentylacyjnych, prowadzących od pomieszczenia do zewnątrz budynku. Taka wentylacja działała niezawodnie do czasu, aż ciśnienia w środku i na zewnątrz pomieszczenia są na odpowiednim poziomie. Gdy już tak nie jest to taka wentylacja po prostu nie działa, co często występuje na przykład zimą. Obecnie stosuje się częściej wymuszony obieg powietrza, czasami także wzbogacony o możliwość odzysku ciepła z pomieszczenia. Często też stosuje się klimatyzator kanałowy do wentylacji mechanicznej, który działa idealnie w każdych warunkach. Jest to wentylacja mechaniczna o wymuszonym obiegu, połączona z układem klimatyzacji. Daje nam to to, że nie tylko mamy obieg świeżego, ale także chłodzimy je, gdy na zewnątrz panują upały. Dzięki takiej wentylacji odczuwamy komfort o każdej porze roku. Gdy taki klimatyzator działa w układzie z innymi urządzeniami, takimi jak rekuperator do odzysku ciepła, to mamy już naprawdę wydajny układ klimatyzacyjny.

We współczesnych budynkach projektanci sami już proponują nowoczesne rozwiązania z dziedziny klimatyzacji i wentylacji budynku. Raz, po to, że daje to komfort użytkownikom budynku, a dwa dlatego, że wymagają tego nowe normy dotyczące nowo powstałych konstrukcji. Ten trend sprawił, że obecnie znacznie większa liczba osób zaczyna się na poważnie interesować mechaniczną wentylacją.