Narzędzia do ręcznego tworzenia amunicji

Tworzenie własnej amunicji wymaga nie tylko wiedzy, ale również i dobrych narzędzi, aczkolwiek jest to dość popularne zajęcie wśród strzelców rekreacyjnych i myśliwych. Customowa, ręcznie nabijana amunicja często ma znacznie lepszą charakterystykę niż fabryczna amunicja ze sklepów, i może być dopasowana do upodobań danego strzelca.

Prasa do nabijania amunicji

prasa do naboiAmunicja może być tworzona zarówno poprzez napełnienie raz zużytej łuski, co jest dość częstą praktyką, jak i poprzez ulepszenie fabrycznych pocisków. Do obydwóch tych metod potrzebna jest jednak dobra prasa do naboi, dzięki której można w sposób bezpieczny nabijać pociski dowolnego kalibru. Prasy mogą mieć bardzo odmienne wyposażenie i gabaryty, aczkolwiek nawet najprostsze warianty pozwalają na tworzenie własnej amunicji bardzo łatwo. Dobre prasy, natomiast, mają akcesoria znacznie upraszczające tak zajmujące czynności jak dokładne odmierzenie wagi prochu, oraz założenia spłonek w łuskach, zwłaszcza butelkowych. Prasy mają nieraz rozmiary dużych stołów warsztatowych i wyposażenie które może z takimi rywalizować pod względem ilości i różnorodności narzędzi. Nowoczesne, profesjonalne prasy umożliwiają również bezpieczne rozkładanie amunicji fabrycznej, w celu jej ulepszenia i ponownego wykorzystania w innej formie. Coraz częściej zdarza się iż myśliwi, czy też strzelcy rekreacyjni, wybierają modularne prasy, które można łatwo rozbudowywać lub dopasowywać do własnych preferencji.

Duże prasy często mają bowiem narzędzia które nie są potrzebne strzelcom, i przez cały czas użytkowania prasy nie są używane w ogóle. Możliwość konfiguracji prasy jest więc jednym z najlepszych atutów nowoczesnych pras, podobnie jak ich jakość i ilość różnych narzędzi, jakie można dołączyć do prasy.