Niezbędne wyposażenie tarasu i balkonu

Atrakcyjnie zagospodarowana przestrzeń tarasu to nie tylko efekt wizualny, ale też okazja do zadbania o własny komfort i wypoczynek. Każdy taras może stanowić pewną formę azylu, trzeba go tylko odpowiednio zaplanować w sensie użytkowym. 

Skuteczna ochrona tarasu – markizy

markizy tarasoweWażnym elementem wyposażenia tarasu są osłonowe systemy, które zabezpieczają przed nadmiernym nasłonecznieniem i zmiennymi warunkami pogodowymi. Znakomite rozwiązanie stanowią solidne i dobre jakościowo markizy tarasowe. Bez problemu wymienić można kilka rodzajów, wszystko zależy od naszych potrzeb. Taka forma ochrony jest bardzo funkcjonalna – markizy mogą być zamocowane do ściany albo płyty balkonowej. Konstrukcja markizy jest prosta – na aluminiowej obudowie rozpięta jest osłaniająca tkanina (wraz z rurą nawojową), całość wspierają wytrzymałe ramiona i belka mocująca. Tkaniny wykorzystywane do markizy tarasowej mogą się różnić między sobą sposobem impregnacji lub wykonaniem np. z materiału samooczyszczającego się pod wpływem opadów. Składane ramiona umożliwiają rozwijanie i zwijanie tkaniny. Dodatkowym udogodnieniem są markizy z regulowanym kątem nachylenia, wyposażone w specjalne wsporniki. Markizy regulowane pozwalają na ustawienie odpowiedniego nachylenia, w zależności od aktualnych warunków atmosferycznych. Najprostsze konstrukcyjnie markizy nie posiadają kasety, są też bardziej przystępne cenowo. Jednak markizy kasetowe, w których aluminiowa osłona kasety zabezpiecza całą tkaninę są zdecydowanie bardziej trwałe i funkcjonalne.

W sklepach budowlanych dostępne są też markizy fasadowe, które zabezpieczają tylko wnętrze domu, oraz pokrewne markizorolety regulujące ilość światła wpadającego do pomieszczenia. Niezależnie od tego o jakim systemie osłonowym zadecydujemy, powinien prezentować się estetycznie i spełniać swoje funkcje.