Nowe wytyczne dla okien

W związku z dynamicznie zmieniającymi się normami oraz przepisami budowlanymi należy je nieustannie śledzić planując budowę domu. Osoby, które otrzymały pozwolenie na budowę przed 2021 rokiem mogły zastosować jeszcze okna z 2 szybami, jednak obecnie jest to niedopuszczalne.

Odpowiednie okno na dach

okna dachowe 78x118 z kołnierzemPrzepisy budowlane zmieniły się i nie można już stosować okien 2-szybowych, ponieważ nie mają one odpowiedniej przepuszczalności ciepła. Renomowana marka ma w swoim asortymencie okna dachowe 78×118 z kołnierzem które posiadają system 3-szybowy. Dzięki zastosowanemu systemowi dwukomorowemu zapewniona jest świetna termoizolacja. Dzięki dobrze zastosowanemu kołnierzowi okno jest zabezpieczone przed śniegiem oraz deszczem. Za sprawą kołnierza okna ma jeszcze lepszą szczelność, dlatego jest on niezbędny przy montażu. Kołnierz dobiera się do posiadanej blachodachówki, ponieważ dostępne na rynku kołnierze różnią się kształtem. W wyborze odpowiedniego kołnierza pomoże specjalista. Specjalne okna 3-szybowe gwarantują, że ciepło nie będzie uciekało na zewnątrz, przez co można zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Niska przepuszczalność ciepła sprawia, że pomieszczenia nie będą nagrzewały się pod wpływem słońca, co sprawi, że przebywanie w nich będzie jeszcze bardziej komfortowe. Im współczynnik przepuszczalności jest niższy, tym lepsza termoizolacja zapewniana przez szyby.

Planując obecnie budowę domu, należy mieć na uwadze, że okna 2-szybowe nie spełniają już standardów, zatem ich zastosowanie będzie niedozwolone. Okna z 3 lub 4 szybami stosowane były niegdyś tylko w energooszczędnych domach, jednak teraz ich posiadanie staje się normą. Dzięki zastosowaniu okien z większą ilością szyb zmniejsza się produkcja energii, co jest przyjazne dla środowiska.