Opony do jazdy terenowej

Opony w rowerach sportowych są zazwyczaj bardzo dobre, więc nie muszą być wymieniane przez bardzo długi czas, jeśli oczywiście są traktowane z należytą ostrożnością. Nasze opony nie były zmieniane od czasu gdy zaczęliśmy z kolegami jeździć po terenowych trasach, dlatego też po kilku latach przyszła pora na wymianę.

Profesjonalne opony do jazdy terenowej

specjalne opony roweroweNie chcieliśmy jednak montować w rowerach najzwyklejszych terenowych opon, które mogłyby pogorszyć jazdę po terenie, więc woleliśmy poświęcić kilka dni na poszukiwania opon o profesjonalnej charakterystyce, polecanych przez zawodowych rowerzystów offroadowych. Znaleźliśmy w końcu specjalne opony rowerowe do jazdy terenowej, pochodzące ze stosunkowo nowej serii opon do rowerów górskich, polecanej przez zawodowców. Na pierwszy rzut oka bardzo wyróżniały się od wszystkich opon, z jakimi mieliśmy do tej pory do czynienia. Przede wszystkim, miały one bardzo futurystycznie wyglądający bieżnik oraz wzmocnione boki, dzięki którym opony były niezwykle trudne do uszkodzenia, ale również znacznie stabilniejsze na nierównym terenie i niemal niepodatne na przypadkowe wypadnięcie z koła. Gruba guma była niemal niewrażliwa na przebicia, a jej niekonwencjonalny skład powodował samoczynne zamykanie się dziur w miejscu przebicia, co pozwalało na bezpieczne dojechanie do warsztatu czy wulkanizatora w celu naprawy opony czy przebitej dętki, jeśli miało to miejsce.

Nowocześnie wyglądający bieżnik nie był tylko ozdobą, gdyż umożliwiał kontrolę nad rowerem podczas szybkiej jazdy po piachu, mokrym terenie czy jakiejkolwiek niestabilnej nawierzchni w sposób do tej pory niespotykany w rowerach terenowych. Opony tego typu były oczywiście droższe niż standardowe, choć ich cena była podyktowana najwyższą jakością.