Optymalne wykorzystanie akumulatorów

 

Ogniwo wtórne, inaczej akumulator, jest rodzajem baterii elektrycznej, która może być ładowana, rozładowywana do ładunku i ponownie ładowana wiele razy, w przeciwieństwie do baterii jednorazowego użytku lub baterii podstawowej, która jest dostarczana w pełni naładowana i wyrzucana po użyciu. Składa się on z jednego lub więcej ogniw elektrochemicznych.

Akumulator – urządzenie do magazynowania energii

akumulatory oławaTermin „akumulator” jest używany, ponieważ akumuluje on i przechowuje energię poprzez odwracalną reakcję elektrochemiczną. Akumulatory produkowane są w wielu różnych kształtach i rozmiarach, od ogniw guzikowych do megawatowych systemów podłączonych w celu stabilizacji sieci dystrybucji energii elektrycznej. Stosuje się kilka różnych kombinacji materiałów elektrodowych i elektrolitów, w tym ołowiowo-kwasowe, cynkowo-powietrzne, niklowo-kadmowe (NiCd), niklowo-metalowo-wodorkowe (NiMH), litowo-jonowe (Li-ion), litowo-żelazowo-fosforanowe (LiFePO4) i litowo-jonowo-polimerowe (Li-ion polymer). Akumulatory zazwyczaj początkowo kosztują więcej niż baterie jednorazowe, ale mają znacznie niższy koszt całkowity i wpływ na środowisko, ponieważ można je niedrogo ładować wiele razy, zanim będą wymagały wymiany. Niektóre typy baterii wielokrotnego ładowania produkowane w województwie dolnośląskim – akumulatory oława, wrocław, legnica – są dostępne w takich samych rozmiarach i napięciach jak baterie jednorazowe i mogą być używane zamiennie z nimi. Na całym świecie inwestuje się miliardy dolarów w badania nad ulepszaniem baterii.

Do urządzeń wykorzystujących akumulatory należą rozruszniki samochodowe, przenośne urządzenia konsumenckie, lekkie pojazdy (takie jak wózki inwalidzkie z napędem silnikowym, wózki golfowe, rowery elektryczne i elektryczne wózki widłowe), narzędzia, zasilacze bezprzerwowe i akumulatorowe stacje zasilania.

Więcej na temat akumulatorów znaleźć można na: https://motrol.pl/