Pomoce dla nauczycieli

 

Wiele się mówi o tym jak ważne jest aby nauka była w szkołach przekazywana w przystępny a zarazem ciekawy sposób. Ostatnie co chce usłyszeć rodzic, gdy się pyta dziecka jak było w szkole to „nudno”. Zastanawia się wtedy pewnie co takiego ci nauczyciele robią, że dzieci się nudzą.

Pomoce dydaktyczne to urozmaicenie codziennych zajęć

pomoce dydaktyczne dla szkółSpora część nauczycieli nie dostosowuje środka przekazu wiedzy do wieku ucznia. Dziecko w czwartej klasie nie będzie siedziało i słuchało wykładu na temat biologii. Nie, nie, nie. Ono chce zobaczyć, chce dotknąć, zrozumieć. Najskuteczniejszy sposób na dotarcie do ucznia to przekazanie mu wiedzy w sposób empiryczny, przez doświadczenie danego zjawiska. Można mówić i mówić uczniowi o budowie komórkowej. Jeśli nie nauczy się na pamięć to nie zapamięta tego. Ale jeśli ten sam uczeń zobaczy pod mikroskopem komórkę, zobaczy na projektorze jak kiedyś wyglądały różne rzeczy, z pewnością będzie o tym myśleć nawet po zakończeniu zajęć ale najważniejsze – zapamięta. Dlatego tak ważne są najlepsze pomoce dydaktyczne dla szkół. Wiedza przekazywana w surowy sposób nie działa w nauczaniu szkolnym. Dla uczniów ważne jest aby zajęcia się nie dłużyły, praca odbywała się w grupach, dynamicznie. Siedzenie w ławce i pisanie definicji czy słuchanie wykładów jest ostatnim, co może poprawić wyniki w nauce. Nie każde dziecko potrafi się uczyć w ten sposób. Im więcej nauczy się w szkole, tym więcej zapamięta na przyszłość i zaowocuje to lepszym rozumieniem dalszych tematów. Jest to tym bardziej korzystne dla szkół, udostępnianie pomocy dydaktycznych, ponieważ dzięki temu szkoła również osiągnie lepsze wyniki edukacyjne.

Reasumując, dla każdego nauczyciela przedmiotowego korzystanie z pomocy dydaktycznych to wyjątkowy atut na lekcjach. Pomaga zachować skupienie i uwagę ucznia, zajęcia przebiegają sprawniej i efektywniej, niekiedy nawet efektowniej. Wszystkie przedmioty mają w sobie elementy, które można wykorzystać, korzystając z pomocy naukowych, należy jedynie dobrze poszukać.