Przydomowa turbina wiatrowa

Tyle się słyszy o tym, że powinniśmy zacząć korzystać z odnawialnych źródeł energii. Niestety za przykład podawany jest tylko jedno alternatywne źródło energii elektrycznej, a mianowicie fotowoltaika. Nikt nic nie mówi o pozostałych odnawialnych źródłach energii z których także możemy pozyskać dość sporo energii elektrycznej.

Prąd produkowany przez turbinę wiatrową

turbiny wiatrowe o pionowej osi obrotuJednym z równie dobrych co fotowoltaika źródeł odnawialnej energii elektryczny jest wiatr. Przy pomocy przydomowej elektrowni wiatrowej możemy wyprodukować dość sporo prądu. Oczywiście taka elektrownia nie sprawdzi się wszędzie, ale jeśli mieszkamy w miejscu gdzie bardzo mocno wieje przez cały rok, to taka turbina będzie nawet lepsza, niż panele słoneczne. Wyróżnić możemy dwa rodzaje takich elektrowni, a mianowicie turbiny wiatrowe o pionowej osi obrotu i o poziomej osi obrotu. Pierwszy rodzaj turbiny z wymienionych pozwala wyprodukować większą ilość energii elektrycznej, ponieważ nie potrzebuje aż tak silnego wiatru, aby zostać wprawionym w ruch. Działanie takiej turbiny jest dość proste. Łopaty takiej turbiny wprowadzane są w ruch poprzez podmuchy wiatru i już w tym momencie zaczynają produkować prąd, ponieważ wspomniane łopaty wprawiają w ruch specjalną prądnicę, która jest odpowiedzialna za produkcję energii elektrycznej. Zaletą turbiny o pionowej osi obrotu jest to, że może zostać wprawiona w ruch podmuchem z każdej strony, więc nawet jeśli kierunek wiatru się zmieni, to nasza turbina i tak będzie się kręcić.

Inwestycja w odnawialne źródła energii elektrycznej, to inwestycja w przyszłość. Dzięki takiej przydomowej elektrowni nasze rachunki za energię elektryczną bardzo znacząco maleją, co pozwala zaoszczędzić sporą kwotę. Inwestycja w taką elektrownię zwraca się już po kilku latach.