Przykłady małej retencji na terenie Krakowa

Sytuacja hydrologiczna kraju sprawia, że konieczne jest wdrażanie coraz to nowych rozwiązań pozwalających poprawić stan wód. Szczególnie ważna jest tak zwana retencja, która pozwala odzyskać chociażby wody opadowe. W związku z tym na terenie większych miast coraz częściej dostrzegalne są instalacje, które pozwalają to wykonać. Jest to niezwykle ważne z punktu widzenia ekologii.

Po co stosuje się zbiorniki na deszczówkę?

zbiornik na wodę deszczową krakówSą to zarówno mniejsze jak i większe układy, które można spotkać przy domach jednorodzinnych czy zakładach przemysłowych. Niezależnie od docelowego miejsca zastosowania głównym elementem pozostaje zbiornik na wodę deszczową kraków jest miastem na terenie którego funkcjonuje co najmniej kilka firm dostarczających tego typu rozwiązań. Zbiorniki na deszczówkę są przeważnie wykonywane z ekologicznego polietylenu. Mogą być one montowane zarówno na ziemi jak i również wkopane w jej wnętrze. W tym drugim przypadku zbiorniki charakteryzują się znacznie większą pojemnością. Najczęściej spotykane są: 1500, 2500, 5000 czy 7500 litrów. Warto wspomnieć, że zgromadzona woda opadowa może następnie zostać wykorzystana do nawadniania ogródka czy spłukiwania toalety. W ten sposób oszczędzana jest woda pobierana bezpośrednio z sieci. Dzięki temu poprawiany jest ogólny stan hydrologiczny kraju. Jak widać na rynku dostępne są rozwiązania pozwalające wykonać tego typu układy.

Co więcej są one obecnie wspierane programami operacyjnymi, które pozwalają uzyskać dotację, dofinansowanie lub kredyt na warunkach preferencyjnych. Pozwala to szybko sfinansować całą inwestycję zarówno osobom prywatnym jak i również przedsiębiorcom. To z kolei przekłada się bezpośrednio na wzrost zainteresowania takimi układami. Tego typu rozwiązania pozwalają polepszyć stan ogólny wód co jest bezpośrednim celem ich stosowania.