Termoizolacja – sposób na oszczędny dom

Na koszty użytkowania domu wpływa kilka podstawowych elementów. Jeśli dobrze przemyślimy i zaplanujemy budowę nowej inwestycji, w przyszłości będziemy mogli cieszyć się energooszczędnym domem, a rachunki za energię będą niewielkie. Dlatego już na samym początku warto zwrócić uwagę i dopilnować kilku istotnych szczegółów.

Ważna rola izolacji instalacji

izolacje technicznePodstawowym elementem, który zaowocuje w przyszłości niskimi rachunkami za ogrzewanie domu jest oczywiście jego termoizolacja. Nowe budynki budowane są ze szczególną troską o dobrą warstwę ocieplenia oraz odpowiednią izolację fundamentów i dachu. Jeśli mamy do czynienia z już funkcjonującą inwestycją, nic nie stoi na przeszkodzie, aby budynek odpowiednio docieplić. Termomodernizacje starych domów obecnie widoczne są niemal wszędzie. Równie ważne są dobrej jakości okna oraz ich prawidłowe rozmieszczenie, co także będzie miało istotny wpływ na komfort cieplny w budynku. Często pomijanym elementem są izolacje techniczne, czyli izolacje instalacji i rurociągów w domu. Choć ich wykonanie nie jest ani kosztowne, ani pracochłonne, mają one naprawdę duże znaczenie w ograniczeniu strat ciepła, a co za tym idzie, w ograniczeniu rachunków. Izolacje techniczne najczęściej stosowane są w instalacjach grzewczych, w których chronią czynnik płynący w rurach przed wychłodzeniem. Jednak nie jest to jedyne zastosowanie tego typu izolacji. Równie dobrze sprawdza się w instalacjach chłodniczych, gdzie głównie zapobiega przed wykraplaniem się pary wodnej na instalacji, w której biegnie czynnik o kilka stopni chłodniejszy niż temperatura otoczenia. Izolacje instalacji pełnią także funkcję ochronną, chronią przed uszkodzeniami mechanicznymi, lub też przed poparzeniem, jeśli rury biegną na powierzchni ściany.

Do izolacji rurociągów stosuje się szereg zróżnicowanych materiałów, które dobiera się do rodzaju instalacji i do warunków technicznych. Najczęściej stosowane są okładziny z wełny mineralnej, wełny szklanej, pianki poliuretanowej, kauczuku syntetycznego, jak również z klasycznego styropianu.