Urządzenia hamujące do pasów bezpieczeństwa

Pasy i liny bezpieczeństwa do pracy na podnośniku czy rusztowaniu często nie mają żadnych stoperów czy ograniczników, które mogłyby zapobiec obrażeniom doznanym po zbyt szybkim zatrzymaniu upadku. Pracownicy i właściciele obiektów, którzy preferują rozbudowany sprzęt bezpieczeństwa często wyposażają się więc w osobne ograniczniki, stopery i urządzenia hamujące, montowane zarówno przy linach, jak i całkowicie osobno.

Urządzenia ograniczające szybkość upadku

niezawodne urządzenia samohamowneKompaktowe, lekkie stopery są obecne w niemal każdym komplecie wyposażenia alpinistycznego, aczkolwiek prostsze warianty do prac na rusztowaniach nie posiadają takiego elementu, i muszą być w niego wyposażone osobno. Do pracy wysokościowej najczęściej wybierane są najbardziej niezawodne urządzenia samohamowne, które mimo małych gabarytów posiadają nie tylko bardzo imponujący udźwig, ale również ogromną trwałość i odporność na uszkodzenia spowodowane przeciążeniem. Mocowania liny i samego urządzenia są bardzo podobne do profesjonalnych zaczepów do wspinaczki górskiej, i jako takie nie mogą być łatwo wypaczone czy uszkodzone, nawet po znacznym przekroczeniu udźwigu dopuszczalnego. Sama lina takiego urządzenia jest natomiast zbudowana ze stalowych żyłek o dużej giętkości, ale i trwałości, więc nie ma możliwości zerwania się pod wpływem silnego obciążenia.

Urządzenia te bardzo przydają się podczas pracy, aczkolwiek stosowane są również w wielu innych zadaniach, głównie jako zabezpieczenia do podnośników linowych czy podobnych urządzeń, gdzie przenoszony ładunek może łatwo spaść z prowadnic, a tym samym ulec zniszczeniu. Są bardzo łatwo dostępne, gdyż wiele różnych urządzeń hamujących można dostać nie tylko w hurtowniach pracowniczych, ale również w sklepach alpinistycznych.