Wigofil – materiał wszechstronny

Polipropylenowa włóknina to produkt z którym, chyba każdy miał styczność. Dzięki swoim właściwościom znalazła bardzo szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Włóknina ta jest odporna na rozciąganie i rozdarcie. Przepuszcza powietrze i jest trudnopalna – w wysokich temperaturach się topi ale nie zajmuje się ogniem.

Gdzie możemy się spotkać z wigofilem

wigofilDzięki swoim specyficznym właściwościom i niskiej cenie wigofil jest chyba jednym z najczęściej spotykanych materiałów. Znalazł szerokie zastosowanie, między innymi w krawiectwie, ogrodnictwie, meblarstwie, rolnictwie, obuwnictwie, budownictwie, krawiectwie, kaletnictwie a nawet w fotografii. Możemy znaleźć go jako podszewka torebek skórzanych i skóropodobnych, wykańcza się nim tyły mebli tapicerowanych na przykład foteli i kanap, także jako warstwa poślizgowa siedzisk i materacy. Wykorzystywany jako tło fotograficzne i jako włóknina do ochrony roślin. Służy również do produkcji różnego rodzaju pokrowców, toreb reklamowych z nadrukiem, eko-toreb i siatek na zakupy. Brzegi włókniny się nie strzępią, dzięki czemu można wykorzystywać paski pociętego materiału jako lamówki, również do wzmocnień innych materiałów pod guzikami czy napami, jako materiał usztywniający i wzmacniający lub jako wykończenie brzegów. Wigofil o niskich gramaturach jest miękki i delikatny w dotyku, w grubszych staje się twardszy, sztywny i w odczuciu bardziej plastikowy. Włóknina jest wrażliwa na ciepło, w wyższych temperaturach się topi.

Niska cena i szeroki wachlarz zastosowań sprawia że wigofil jest niezwykle często wykorzystywany a co za tym idzie bardzo powszechny. Materiał z niezwykłą łatwością można szyć, ciąć i formować co sprawia że jest również często wykorzystywany przez miłośników robótek typu handmade.