Wybór butów ortopedycznych w zależności od wady stóp

 

Jest wiele wad stóp u dzieci, które wymagają profesjonalnej korekcji. U dzieci rzadko wykonuje się operacje ortopedyczne. Wynika to z faktu, że dziecko szybko rośnie. Kość rzeczywiście się zagoi, ale może też zatrzymać swój wzrost, co spowoduje jeszcze większe problemy w dorosłym życiu.

Rodzaje butów ortopedycznych stosowanych u dzieci

znakomite obuwie ortopedyczne dla dzieciDlatego korzysta się z metod mniej inwazyjnej korekcji wad stóp. Są różne rodzaje obuwia ortopedycznego, które znajduje zastosowanie u dzieci. Warto wyróżnić obuwie ortopedyczne ze specjalnym obcasem Thomasa. Takie obuwie wykorzystywane jest w przypadku stopy płasko-koślawej. Obuwie z obcasem Thomasa prowadzi do supinacji stopy w części tylnej i koryguje wadę. Jest też obuwie z odwróconym obcasem Thomasa. To obuwie dla dzieci ze szpotawością stawu stępowego lub skłonnością do skręceń w stawie skokowym dolnym. Takie buty są wydłużane po bocznej stronie, a do tego wydłużone od przodu. To znakomite obuwie ortopedyczne dla dzieci potrafi zdziałać prawdziwe cuda. W bardziej skomplikowanych wadach stosuje się np. obuwie ortopedyczne, które można połączyć z ortezą. Orteza to aparat ortopedyczny, którego zadaniem jest stabilizacja stawów. Można kupić obuwie, które służy do wyrównania skróconej kończyny wolnej. To wcale nie zdarza się tak rzadko i coraz więcej dzieci ma taki problem. Jeśli dziecko cierpi na stopę końsko-szpotawą albo przywiedzioną, zastosowanie znajduje obuwie ortopedyczne redresyjne.

Zadaniem tego obuwia jest korygowanie kształtu stóp. Niektóre wady można całkowicie skorygować za pomocą obuwia ortopedycznego, jeśli wada zostanie odpowiednio wcześnie zauważona. Są też wady, których nie da się skorygować, ale za pomocą specjalnych butów ortopedycznych można sprawić, że dziecku będzie się żyło o wiele łatwiej, bez większych problemów.