Wycena nieruchomości

Rynek nieruchomości w Polsce ma się całkiem dobrze. Codziennie budują się nowe osiedla, na których jest cała kolejka chętnych. Także na rynku wtórnym nie jest źle i domy często zmieniają swoich właścicieli. Mają oni jednak spory problem z tematem wyceny swoich nieruchomości i popełniają w tym zakresie często poważne błędy.

Obliczanie ceny rynkowej nieruchomości

jak obliczyć wartość rynkową nieruchomościWycena domu, czy też mieszkania, tak naprawdę nie jest łatwa. Gdy ktoś robi to samemu, to często popełnia wiele błędów, które powodują że może stracić sporo na danej sprzedaży. Najczęściej popełnianym błędem jest robienie wyceny na podstawie podobnych kubaturowo budynków. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze dom o powierzchni stu metrów kwadratowych na wsi jest wart tyle samo, co podobny dom w mieście. Lokalizacja gra tutaj bardzo ważną rolę. W takim razie jak obliczyć wartość rynkową nieruchomości aby na tym nie stracić? Myślę, że najlepiej będzie nie robić tego samemu. Jeśli nie jesteśmy specjalistą od sprzedaży nieruchomości, to niestety, ale nie zrobimy tego dobrze. Jest wiele czynników wpływających na wartość danego domu, czy też mieszkania. TO nie tylko lokalizacja, ale także stan budynku, jego wyposażenie, czy też nawet rodzaj ogrzewania. O tym wszystkim wiedzą specjaliści, którzy mają już pewne obeznanie na rynku nieruchomości. Myślę, że skorzystanie z ich usług byłoby dla nas zbawienne. Uniknęlibyśmy w ten sposób wielu pułapek występujących podczas wyceny.

Firmy zajmujące się wyceną nieruchomości sporządzą dla nas kosztorys. Dzięki jego szczegółowości zrozumiemy, dlaczego nasz dom powinien kosztować tyle, a nie inaczej. To dla nas także dodatkowy atut podczas negocjowania ceny. Nikt nam nie wmówi, że nasz dom wart jest niewiele, jeśli będziemy mieli kwitek świadczący o czymś zupełnie innym.