Wykonywanie badania kleszcza

Borelioza to choroba, która występuje u ludzi po ugryzieniu przez kleszcza. Dlatego tak ważne jest, aby upewnić się, czy nie jesteśmy nosicielami tego schorzenia. Jednym z najpewniejszych oraz najszybszych sposobów na dowiedzenie się, czy dany kleszcz mógł przenosić chorobę, jest jego zbadanie w laboratorium. Test ten daje bardzo dużą pewność co do tego, czy grozi nam rozwinięcie choroby oraz jej objawów.

Jak bada się kleszcza po ugryzieniu?

badania kleszczaBadania tego typu są wykonywane w sposób całodobowy, co zwiększa wygodę korzystania z laboratorium. Dzięki tak funkcjonującemu punktowi laboratoryjnemu, badania kleszcza mogą być wykonywane tuż po wyjęciu go ze skóry. Aby kleszcz mógł zostać zbadany, musimy zapakować go do specjalnego, szczelnego pojemnika, które następnie będzie oddane w punkcie badań. Stosowanie tego typu pojemników ma swoje uzasadnienie w tym, że uniemożliwia zgubienie lub zgniecenie kleszcza, co może uniemożliwić skuteczne przeprowadzenie jego badania. Kiedy umieścimy kleszcza w opakowaniu, możemy wysłać go na adres laboratorium badawczego. Po kilku dniach możemy otrzymać wyniku w formacie PDF, wysłane na naszą skrzynkę email. Ten sposób prezentowania wyników badania jest znany również z laboratoriów, gdzie przeprowadza się badania krwi. Prezentowanie danych online jest nie tylko bezpieczne, ale także szybkie. Eliminuje ono problematyczne drukowanie i wysyłanie dokumentów pocztą.

Korzystanie z usług laboratorium, wykonującego badania kleszczy wiąże się także z wykupieniem dogodnego pakietu badań. Kiedy zdecydujemy się na wykup jednego z nich, możemy mieć pewność, że laboratorium dostarczy nam wyniki nadania patogenów, które mogą powodować najgroźniejsze powikłania ugryzienia kleszcza — odkleszczowe zapalenie mózgu.