Zastosowanie urządzeń hakowych

Szerokie zastosowanie urządzeń hakowych jest najlepiej widoczne w samochodach ciężarowych., wykorzystywanych w różnych gałęziach przemysłu. Dotyczy to przede wszystkim budownictwa  i transportu. W jednym i drugim przypadku, te urządzenia znajdują się w całej rodzinie samochodów o specjalnym przeznaczeniu.

Jak rozpoznać samochody z hakami?

Urządzenie hakoweZasadniczym wyróżnikiem tych samochodów jest ruchoma naczepa. W budownictwie są to wielotonowe samochody, do przewozu materiałów sypkich, a także kamieni i gruzu. W transporcie te urządzenia są stosowane do wciągania różnego rodzaju naczep i kontenerów na podwozia. Urządzenie hakowe współpracuje z dwuobwodowym układem hydraulicznym. Najważniejszą częścią tego urządzenia jest wielotłokowy siłownik, mocowany za pomocą dźwigara na ramie pomocniczej. Odmianą urządzenia hakowego jest urządzenie bramowe, które ma dwa ramiona wciągające.  W każdym przypadku wymagane są zabezpieczenia naczep. Jakość tych zabezpieczeń regulowana jest przepisami UE. Oba rodzaje urządzeń mają znaczące zastosowanie w przemyśle utylizacyjnym. Oprócz standardowych rozwiązań, producenci oferują również możliwość wykonania niezbędnego urządzenia na indywidualne zamówienie. W każdym przypadku najistotniejsze są materiały, z których wykonano poszczególne elementy urządzeń. Musi to być wysokogatunkowa stal o bardzo wysokim stopniu wytrzymałości.

Z ekonomicznego punktu widzenia, montowanie tych  urządzeń na podwoziach, jest bardzo opłacalne. Pozwala na to,  aby jeden samochód, nie miał przestojów, gdyż zamontowane nań urządzenie pozwala na wymianę naczep zanim zostaną rozładowane. Zwiększają się możliwości przewozowe, bez rozbudowywania taboru samochodowego, co daje poważne oszczędności. Fakt ten napawa optymizmem również z punktu widzenia ekologii – mniejsze zanieczyszczenie powietrza.