Zdobnictwo metodą decoupage

Zdarza się, że w trakcie porządków znajdujemy przedmioty lub meble, które są stare lub nieco zniszczone i wydawać by się mogło, że nic już z nich nie będzie i nadają się tylko do wyrzutu. Również w chwili, kiedy trzeba wybrać oryginalny prezent znajomym lub komuś bliskiemu nadchodzi chwila zwątpienia i brak pomysłu. Z pomocą przychodzi nowa metoda zdobnictwa.

Decoupage sposobem na nowe życie lub prezent

farby do decoupage w tubieKażda kobieta marzy o niepowtarzalnej i wyjątkowej szkatułce na biżuterię, lubi ozdobne pojemniki na chusteczki czy niepowtarzalne talerze, czy kubki. Wbrew pozorom można w zaciszu własnego mieszkania, za niewielki koszt stworzyć niepowtarzalne dekoracje. Wystarczy zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria: pędzle, serwetki, klej i bejcę, a także farby do decoupage w tubie. Techniką ta można zdobić szkło, drewno, styropianowe bombki lub jajka wielkanocne, meble, szkatułki, porcelanę oraz wiele innych. Podstawą dobrze wykonanego zdobienia tą metodą jest dobranie i przygotowanie odpowiedniego tła, a w końcowym etapie pracy – zabezpieczenie wieloma warstwami dobrego lakieru bezbarwnego chroniącego przed uszkodzeniami, ale też dającemu efekt ręcznie malowanych wzorów. Elementy ozdobne można wykonać samemu z odpowiedniego rodzaju papieru, lub pozyskać z serwetek, gazet, wydruków komputerowych, a wprawieni miłośnicy decoupage często używają wysuszonych kwiatów bądź liści.

W czasach, kiedy ludzie są bardziej świadomi, jaki wpływ mają na środowisko, warto zmniejszyć konsumpcję i postawić na alternatywne metody, m.in. recykling lub odnawianie starych mebli. Metoda decoupage cieszy się coraz liczniejszym gronem miłośników, w związku z czym warto stosować ją, np. szukając prezentu dla kogoś znajomego lub rodziny, albo szukając dekoracji do pokoju dziecka.